Chalupa na mlejně – ubytování v srdci České Kanady

Jde o kompletně zrekonstruovanou obytnou část bývalého mlýna v obci Blato u Nové Bystřice, v srdci České Kanady, v oblasti jižních Čech. Chalupa na mlejně nabízí stylové ubytování pro 12 osob ve 3 ložnicích, které jsou neprůchozí. Součástí chalupy je rozsáhlý a uzavřený pozemek o velikosti přes 2500m². Pro děti je u chalupy k dispozici velké dětské hřiště s herními prvky, skluzavkou a houpačkami. Celý pozemek u chalupy, je funkčně rozdělen na horní a spodní zahradu, kde jsou pozůstatky mlýnice. Tuto spodní část zahrady lemuje říčka „Dračice“, která je od pozemku oddělena hustým porostem. V místech kde před lety bývalo mlýnské kolo, je dnes ohniště s posezením a mohutným kamenným stolem…


Chalupa na mlejně - mlýnské kolo

Chalupa na mlejně je situována v přírodním parku Česká Kanada, což je jedinečná lokalita, ležící na jihu České republiky, při historické hranici Čech a Moravy, podél státní hranice s Rakouskem. Přírodní scenérie, která dala vzniknout tomuto názvu, je tvořena rozlehlými lesy, rybníky, žulovými balvany a mnoha dalšími přírodními krásami. Příroda České Kanady přímo vybízí k procházkám, pěší turistice, cykloturistice, houbaření, sběru lesních plodů a koupání. V zimním období je možno využít místní běžkařské tratě, nebo nedaleká lyžařská střediska.

Ubytování na chalupě

Chalupa na mlejně nabízí ubytování pro 4 až 12 osob ve 3 samostatných, neprůchozích ložnicích.

Chalupa na mlejně - lůžko

Ložnice a pokoje: 1 ložnice 4 lůžka+dětská postýlka, 1 ložnice 4 lůžka , 1 ložnice 2 až 3 lůžka. Společenská místnost s možností rozkládací pohovky pro 2 osoby – plnohodnotné 2lůžko.

Kuchyně: v chalupě je k dispozici plně vybavená kuchyně s jidelním stolem pro 8 až 10 osob.

Sociální zařízení: Koupelna se sprchovým koutem, 2 x samostatné WC.

Vytápění: krbová kamna, kachlová pícka, podlahové topení, tepelné čerpadlo.

Doprava, parkování: Parkování před domem i ve dvoře pro 4 – 6 aut.

Chalupa na mlejně – vybavení

Společenská místnost: LED – TV, DVD přehrávač, audio, internet – wifi. Kuchyně: indukční deska, elektrická trouba, mikrovlnná trouba, myčka, kombinovaná lednice s mrazničkou, kompletně vybavená kuchyňská linka.

U chalupy je k dispozici uzavřený pozemek o velikosti přes 2500 m2, který je funkčně rozdělen na horní a spodní zahradu. Na horní zahradě je k dispozici prostorná pergola s masivním zahradním nábytkem, gril, dětské hřiště s herními prvky. Na spodní zahradě je venkovní ohniště s posezením a je lemována ze dvou stran říčkou Dračice, která je od zahrady oddělena hustým porostem.

Chalupa na mlejně – obec Blato

Původním německým názvem Sichelbach – leží nedaleko Nové Bystřice, na břehu Dolního Žišpašského Rybníka. Obec má ideální polohu pro dovolenou v každém ročním období. V létě to ocení hlavně vyznavači cykloturistiky, kteří mají možnost využít cyklistických tras v krásné panenské přírodě České Kanady.

Klasická pěší turistika se zde těší velké oblibě především se sběrem hub. U rybníka najdete malou pláž s možností koupání. V nedalekém okolí je množství turistických cílů, které můžete navštívit pěšky, na kole, parním vláčkem nebo autem.

V zimním období je k dispozici nejen nedaleká sjezdovka s vlekem ale také upravené trasy pro běžkaře.


Co by Vám nemělo ujít v okolí chalupy na mlejně…

Slavonice

Nenechte si ujít nedaleké renesanční město Slavonice, které je proslulé svou architekturou, sgrafitovou výzdobou a ojedinělými sklípkovými klenbami. Tyto klenby nemají v evropě srovnání. Město Slavonice je od chalupy cca 14 km.

Město je unikátní rozsáhlým uskupením měšťanských domů se sgrafitovými fasádami. Slavonice byly v dějinách mnohdy stranou zájmu a pozornosti vzhledem k tomu, že patřily do hraničního pásma.
I díky tomu se podařilo dochovat cenné stavby s fasádami a unikátními sklípkovými klenbami bez přestaveb. Na rozdíl od jiných historických měst památné domy obývají často běžní obyvatelé nebo zde podnikají. V domech tak turisté najdou květinářství, restaurace nebo cukrárnu.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/slavonice-historicke-mesto-roku.A180426_184003_budejovice-zpravy_khr

Není divu, že se Slavonice ucházejí o zařazení do Seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO, ale renesančními domy přehlídka zdejších zajímavostí nekončí. Navštívit můžete i systém středověkých odvodňovacích štol a kanálů, který se táhne v hloubce několika metrů pod historickým jádrem. Slavonice se dvěma navazujícími náměstími a uceleným souborem renesančních domů tvoří jedinečný jednotný a velice působivý historický celek. Od roku 1961 jsou památkovou rezervací.

Město vyrostlo ze strážní osady na cestě z Prahy do Vídně a bývalo poddanským městem. Postupně je drželi pánové z Hradce, Slavatové, pánové z Lichtensteinu-Castelcornu a Podstatzky-Lichtensteinové. Největšího rozmachu zažilo v 16. století.

Nejhonosnější domy se soustřeďují na náměstích (Horní náměstí a náměstí Míru) oddělených farním kostelem. Domy s gotickým jádrem a renesanční úpravou pocházejí převážně ze 16. století. Jejich štíty nebo i celé průčelí zdobí sgrafitová výzdoba – geometrická (psaníčka), iluzivní nebo figurální.

Hrad Landštejn

Je mohutný hrad v centru turistické lokality Česká Kanada (v minulosti označovaný také jako Lanštýn, případně Landštýn). Majestátně se tyčí nad místními lesy jako nedobytný strážný hrad, což byl také jeho původní účel. Byl postaven na začátku 13. století na pomezí Čech, Moravy a Dolního Rakouska jako ochranný hrad zemské stezky směřující do dnešní České Velenice a rakouského města Gmünd (česky zvaného Cmunt). Právě proto je landštejnský hrad obehnán mohutnými hradbami. Za nimi čnějí vysoké palácové zdi a robustní hradní věže. Dodnes můžete obdivovat tuto masivní středověkou fortifikaci. Základ stavby hradu Landštejn má přitom románský charakter. Finální podobu hrad ovšem získal až v období gotiky a renesance.

Od poloviny 13. století až do druhé poloviny 14. století na hradě sídlili Vítkovci, čili „páni z Růže“, jeden z nejsilnějších českých šlechtických rodů středověku a raného novověku. Ovládali značnou část jižních Čech a jejich místní větev nesla označení „rod pánů z Landštejna“. Dalších dvě stě let měli hrad v držení Krajířové z Krajku, kteří hrad stavebně výrazně rozšířili. Přestavbu do tehdy žádaného renesančního sídla pojali ve velkém stylu a nakonec ji pro finanční náročnost ani nedokončili. Ekonomicky vyčerpaní Krajířové museli hrad roku 1579 prodat. Na přelomu 16. a 17. století pak landštejnský hrad několikrát změnil majitele. Po bitvě na Bílé hoře se z něj stal konfiskát. Hrad Landštejn je od chalupy cca 5 km.

Typy na výlety…